O KĄ DARYTI, KAI ŠIRDĮ SPAUDŽIA VIENIŠUMAS ar VIENATVĖ PER ŠVENTES?

O KĄ DARYTI, KAI ŠIRDĮ SPAUDŽIA VIENIŠUMAS ar VIENATVĖ PER ŠVENTES?

Šventinis laikotarpis dažnai tampa iššūkiu žmonėms, kurie susiduria su vienatve (ir čia kalbu ne tik apie vienatvę[1], bet ir apie vienišumą[2], kai esi apsuptas). Visi žinome, kad Kalėdų laikas yra laikas, kai susirenka žmonės švęsti, būti drauge, susėsti prie vieno stalo. Tiek tradicijose, tiek dabartinėje visuomenėje labai daug lūkesčio, kad per šventes susitiksite su tais, kuriuos labiausiai mylime… O ką daryti, kai viskas nėra taip, kaip skamba dainose, antraštėse ar rodoma reklamose? O ką daryti, jei kyla jausmas, jog visų minimos šventės šiemet nesvarbios? Tikrai gali kilti klausimų, o kodėl taip nutiko?

Gali būti, kad taip yra dėl:

– kovos su vienatve;

– socialinio nerimo;

– šeimyninių sunkumų;

– artimo žmogaus netekties;

įvardinkite savo…

Tikrai šventinių blizgučių fone gali kilti mintys, jog apie problemas, jausmus, mintis nėra erdvės kalbėti, nes neva tai visi mieliau mėgausis šventėmis, nei klausysis kieno nors problemų, tačiau labai svarbu žinoti, kad esate ne vieni, kai jums sunku.

Ar tikrai tik vyresnio amžiaus žmones paliečia vienišumo jausmas šventiniame laike?

  • Gali atrodyti, jog Kalėdinės kampanijos skirtos vienatvės įveikimui skirtos vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau tai nėra vienintelė amžiaus grupė, kuri patiria socialinę atskirtį. Vis daugiau jaunų žmonių išgyvena vienišumo jausmą per šventes.
  • Jauniems žmonėms per Kalėdų laikotarpį gali būti sunku, jei jie turi sunkumų šeimoje (pvz.: jaučiasi atstumti, nepriimti, nepamatyti, neišgirsti).
  • Socialiniai tinklai gali išdidinti vienišumo jausmą, t.y. draugų, pažįstamų nuotraukos iš Kalėdinio laiko gali jautrinti esamą situaciją.

Kaip padėti sau būti su vienatve?

  • Per šventinį laikotarpį susitikite bent su vienu žmogumi iš savo rato. Jei negalite to padaryti gyvai, padarykite tai online. Kodėl tai svarbu? Tai yra būdas palaikyti kontaktą, būdas būti santykyje, pasidalinti savo buvimu.
  • Ribokite laiką socialiniuose tinkluose.
  • Svarbu pasidomėti renginiais ir įvairiomis veiklomis savo gyvenamojoje vietoje.
  • Savanorystė. Tai yra vieta, kurioje jūs galite pasidalinti savo laiku ir pagalba žmonėms, kuriems jos reikia. Savanorystė įprasmina laiką, suteikia kitokią vertę. Šventinis laikas jautrus, tad vienišumo, beprasmybės jausmą galima „įdarbinti“ ir leisti jam būti prasmėje ir pasidalinime.
  • Pagalbos linijos. Užspaudus sunkiems jausmams ir jaučiant, kad kyla sunkių, nepakeliamų jausmų – visuomet galite skambinti į pagalbos linijas. Tai yra vieta, kurioje jūs būsite išgirsti.
  • Įvardinkite savo…

Kodėl aš tai apie rašau?

Savo darbuose sutinku įvairiausių žmonių ir pabūnu su įvairiais jų jausmais. Negaliu ignoruoti savo žinojimo, jog iš buvimo vienišume ar vienatvėje žmonės pamiršta, jog gali paskambinti pagalbos linijoms, pamiršta, jog gali eiti savanoriauti, pamiršta, jog gali susikurti sau prasmingą ritualą, pamiršta, jog gali pagooglinti apie renginius, kurie vyks jų gyvenamoje erdvėje. Rašau kaip priminimą ir sau, ir TAU, kad būtų žinia, jog sunkume yra erdvių būti kitaip, yra būdų padėti sau. Taip pat noriu priminti, kad terapija ir ilgalaikė terapija yra svarbi dalis norint patyrinėti, priimti savo vienatvę ar vienišumą.

O kaip kūryba? Ji čia kažkuo gali padėti?

Šiuo atveju sakyčiau labiau kūryba ir refleksijos namuose tikrai gali būti naudingas procesas. Kūryba įtraukia, kartais panardina į fantazijų pasaulį, kartais paskatina susitikti su tais, kurių nebėra mūsų pasaulyje, bet labai ilgimės jų. Tai šiuo atveju yra puikus laikas ir erdvė kurti ir padėkoti SAU už metus arba padėkoti tiems, kurie yra brangūs, bet nebėra (dėl įvairiausių priežasčių) galimybės to padaryti.

Kūryba leidžia Jūsų kūnui patirti bei Jūsų akims pamatyti. Nėra čia jokios mistikos, mūsų smegenys dažnai taip suveikia, kad jos tiki tuo ką mato, kūnui leidžia patirti, tai ką mato.

Kelios mintys įprasminančios būtį šventiniame laike per kūrybą:

  • Kalėdinių atvirukų gaminimas vienišiems senjorams
  • Kojinių mezgimas neišnešiotukams
  •  Įrašykite savo

Svarbu! Būti ir išbūti su žinojimu, kaip galima sau padėti.


[1] Vienatvė – vienatvė vieno žmogaus būvis, buvimas vienam.

[2] Vienišumas – emocinė būsena, kai žmogus jaučia gilų tuštumo ir izoliacijos nuo kitų žmonių jausmą. Vienišas žmogus jaučia poreikį bendrauti su kitu žmogumi ar žmonių grupe, tačiau jaučiasi lyg atskirtas nuo kitų, niekam nereikalingas ir neįdomus.

Komentarai išjungti.